גברים, זכרים, וחיות אחרות- מה התקשורת מספרת לנו על המין השני

אנחנו מכירות את המין השני. הוא לומד איתנו, צוחק איתנו, חולק איתנו בית (לפעמים), מאתגר, מעצבן, ומשמח אותנו. זו הסיבה שהדימוי התקשורתי של המין השני תמיד מבלבל אותי- כי הוא כל כך רחוק מאלו שאני רואה בחיי היומיום שלי, נלעג, אבסורדי וצבוע. הדימוי התקשורתי של המין השני נחלק לשניים- יש גברים, ויש בני אדם ממין זכר.

גברים הם זן מיוחד במינו, סוג של קוף אדם נדיר. הם מפותחים פחות מבני אדם רגילים, הם יותר יצריים וקלים למניפולציה, אבל בדיוק כמו הניאנדרתלים, הם ניחנו בכוח פיזי רב ופיוז קצר. הם ילדותיים, גסים וחסרי התחשבות, אוהבים בשר, ציצים ומכוניות, וכשאינם מקבלים אי אילו מהנ"ל אין להתפלא שהם יתחילו לזעוף, לכעוס, ואף לפעול באלימות.

גבר, סוג של קוף אדם נדיר. (צילום: יח"צ, באומן-בר-ריבנאי)

גברים אינם אחראיים למעשיהם, באופן עקרוני. הם גברים, יש להם סט התנהגויות צפוי מראש, ולא ניתן להאשים אותם בכך שהם מתנהגים כמו גברים. מאחר והם אינם אחראיים למעשיהם ומונחים לגמרי על ידי טבעם הפרימיטיבי, יש להזהר מגברים. אפשר לפרסם סיפורים על האופן בו גברים מתנהגים, משלים משעשעים עם מוסר השכל על אופן פעולתם של גברים ואיך נזהרים מהם. מי שבכל זאת נופל בפח- זו אשמתו, ולא אשמת הגבר.

גברים נוטים לחלות מדי פעם, כמו כל אורגניזם. בנוסף לשפעת, אלרגיות ומחלות נפוצות נוספות, לגברים מחלות ייחודיות משלהם. חרמנות, למשל, היא מחלה נפוצה הגורמת לגבר להיות עצבני ואלים מהרגיל. מקובל להאמין כי המחלה נגרמת מעודף זרע שעולה דרך זרם הדם למוח וחוסם את הקשר לאונה הפרה פרונטלית- זו שאחראית על ויסות התנהגות. הוא יחפש נואשות אבר מין נשי בתוכו יוכל לשפוך את הזרע שלו, ועד שלא ימצא אחד, הסימפטומים ימשיכו ויחמירו, מאחר ואוננות אינה פותרת את המצב- הזרע שנשפך באוננות, כידוע, אינו אותו הזרע שנשפך ביחסי מין. התרופה הנפוצה ביותר היא ביקור אצל זונות. זונות, מתוך טוב ליבן, חמלתן ובחירתן החופשית מאפשרות לגברים החולים הללו לשפוך את הזרע שהצטבר להם במוח, ומונעות מהחולים לתקוף נשים תמימות.

מסכן קטן, הוא חולה! (צילום: David Castillo Dominici)

יש להבדיל, כמובן, בין גברים ובני אדם ממין זכר. בני אדם ממין זכר הם אינטיליגנטים. הם מנהיגים מדינות ומנהלים חברות ומשרדים ממשלתיים. הם ראשי משק בית, אבות לילדים, סופרים, ממציאים ואמנים מוערכים. בני אדם ממין זכר חייבים להיות חכמים ומוצלחים, הם אינם טועים לעולם והם חפים מהתנהגויות הגבר. לפיכך, אם התפרסם כי בכיר הטריד אישה המועסקת אצלו, לא יתכן כי זה נכון. הרי רק גברים מטרידים, לא בכירים ממין זכר. היא בוודאי טועה, מחפשת לפגוע, או מוסתת לפעולה על ידי "פמיניסטיות". 

אדם ממין זכר (צילום:Ambro)

ושיהיה ברור:

מדובר כרגיל, בשקרים הגמונים נוחים. ההפרדה בין אדם ממין זכר וגבר חייבת להשמר, בכל מחיר, לטובת שני צידי המשוואה- אדם ממין זכר שהוא גם גבר לא יוכל לזכות לכבוד והערכה להם הוא זקוק על מנת לתפקד, וגבר שהינו גם אדם ממין זכר לא יוכל לקבל פטור גורף וסולח מהתנהגויות דוחות ואלימות.

סטריאוטיפים כנגד גברים מזיקים לגברים ונשים כאחד, ומאפשרת להמשיך לחיות בחברה לא שוויונית ולא הוגנת, בה יש גברים שזוכים להקלות וזכרים אחראיים, אבל רק סוג אחד של נשים* שתמיד חייב לקחת אחריות על מעשיו, ובמקרים מסויימים גם על מעשי הסביבה.

הסטריאוטיפ של ״גברים״ הוא איש קש, בדיוק מאחר וגברים אמיתיים יודעים שהם קרובים יותר לייצוג השני של מינם- האדם ממין זכר. זהו סטריאוטיפ רך ונוח, חסר השלכות אמיתיות.

הסטריאוטיפ של ״הגבר״ מצדיק סקסיזם ישן ורע, סטריאוטיפים מגדריים עבשים ושקריים, בכך שהוא כביכול ״הצד השני״, ״האיזון״ לסטריאוטיפ של ״האישה״.זה האחרון הלא כבר יצא מגדר הלגיטימי. לא יעלה על הדעת כי מישהו יאמר היום שנשים פחות מוכשרות או חכמות מגברים, היסטריות, רגשניות, שטחיות ונודניקיות. אלא אם, כמובן, דברים איומים ולא הוגנים באותה מידה נאמרים על גברים.

כך מתוחזק המיתוס כי נשים וגברים באמת שונים זה מזה באופן מהותי. אלו ״גברים״ ואלו ״נשים״, לכל אחד מהם סט תכונות אופייני, חולשות ויתרונות אחרים וזו הופכת להיות אמירה לגיטימית לחלוטין, מאחר והרפש מושלך לשני הצדדים בצורה אחידה כביכול.

אל תטעו, הירידות הפוסט פמיניסטיות המשועשעות הללו, הסחבקיות, הכביכול מעצימות, הן סקסיזם ישן בתחפושת של שוויון מגדרי מזוייף.

זה הכי רחוק מפמיניזם שאפשר.

(מאיה קוי)

*הערה לסיום: מעניין שאצל גברים ההפרדה הזו נשמרת, בעוד שאשה בקוקפיט של מטוס קרב, או חלילה, בראש ממשלת ישראל, עלולה להיות נתונה לשינויים הורמונליים ותסמונת קדם וסתית שתערער את שיקול דעתה.

14 thoughts on “גברים, זכרים, וחיות אחרות- מה התקשורת מספרת לנו על המין השני

 1. את שואלת ברצינות? זה רווי שנאה ל50% מהמין האנושי, מלא סטראוטיפים ורדוקטיבי להחריד. אם זה במקרה הפוך על הפוך – אז המסר הזה נבלע קצת…
  ואגב- שאלה לסיום: פיני הוא גבר או זכר? – התבונני בטריילר שלפנייך ונסי לענות על השאלה

  • כמובן שזה גזעני, זה איחוד של כל הסטריאוטיפים הגבריים שמופיעים תדיר בטמקא. זו התשובה הפוסט פמיניסטית הכביכול משוחררת ומגניבה למין הגברי כולו. זה מחריד, אבל שים לב כי סוף הפוסט טורח להבהיר את זה (במיוחד אחרי העדכון).
   סטריאוטיפים נגד גברים זה מקומם, סטריאוטיפים נגד נשים מקוממים באותה מידה, והשניים מקיימים זה את זה.

 2. Two wrongs don't make a right
  הטיעון שסטראוטיפים דומים מופנים כלפי נשים (…/ערבים/הומואים/אתיופים/רוסים ושאר סטראוטיפים) וזה הופך את צורת ההתבטאות הזאת ללגיטימית הוא תקף בערך כמו הטיעון שסבלנו בשואה ולכן זה בסדר שאנחנו מתעמרים בערבים בארץ ובשטחים.
  אני מאמין שצורת הביטוי שלנו לא צריכה להיות ריאקטיבית לצורות ביטוי של כל מיני מנוולים כי אז מהר מאוד נמצא את עצמנו יורדים לרמתם של אחרוני הטוקבקיסטים. אנחנו כותבים כמו שאנחנו חושבים וזה חלק מעצמי פנימי ולא תגובתי.

  נ.ב.- לא עניתן לי: פיני- זכר או גבר?

 3. א. כן, נכון, זה בדיוק מה שאני אומרת.
  ב. בגלל שמדובר על סטריאוטיפים שקריים, ופיני, ממה שהבנתי, הוא דמות די מאוזנת, אני מניחה שאף אחת מהן.

 4. קודם כל, בהצלחה בבלוג החדש, תהיה הצלחה אשר תהיה בבלוג. אני אבקר פה הרבה, בטוח.

  בדיילי שואו סיקרו את ההחלטה לאפשר לנשים לשרת בתפקידים קרובים יותר לחזית, או משהו כזה, והביאו שם כמה טענות נגד אידיוטית חדשות. חלפו הימים שאסור לנשים לצאת לחזית פן האויב ינצל זאת כדי לאנוס את כבוד המדינה, כעת אסור לנשים לצאת לחזית כי הגברים ידאגו להן, ועכשיו שיש נתונים שנשים נאנסות בשיעור גבוה ביחידות קרביות אז צריך להרחיק אותן מהחזית כי הן נאנסות "יותר מדי" וזה מביא ל"בזבוז כסף" על מערך סיוע הולך וגדל לנאנסות. אתן חייבות לראות את זה, ואת הפרק כולו למעשה, כי גם הראיון עם ריקי ג'רוויז מעולה.

  כתבתי את כל זה בעקבות ההערה לסיום. כי זה לכאורה שינוי דרמטי שמכירים בכך שלגברים יש רגשות שעלולים לשבש את תפקודם, אבל זה לא משנה כלום כשהמסקנה התמידית היא להדיר את הנשים.

  http://www.thedailyshow.com/watch/tue-february-14-2012/lady-and-the-troops
  http://www.thedailyshow.com/watch/tue-february-14-2012/v-jay-jay-day
  http://www.thedailyshow.com/watch/tue-february-14-2012/v-jay-jay-day—samantha-bee-s-apology

 5. קודם כל את כותבת ממש טוב ומזל טוב על הבלוג החדש.
  הסקסיזם והסטיגמות היו וחלקם גם נשארו ועדיין פוגעות בחברה שלנו. אני מאמין שהרבה מזה נובע מהסיבה שגברים כבר לא יודעים מה זה להיות גבר, שכדורגל, ציצי והרבה כסף לא מייצג גברים אלה סטיגמות. גברים שכחו שמה שמייצג אותם זה קודם כל תכונות כמו מנהיגות, אחריות, אמירת האמת ולא דברים שמשיגים ע"י יותר ויותר כסף וכמה שפחות מצפון.

  עם כל הדברים האלו עדיין צריך לזכור שיש תכונות שונות שמניעות גברים ונשים ושאנחנו לא זהים לגמרי ולכל אחד יש את היתרונות שלו שמשלימים אותו וזה מה שבאמת מעניין בחיים.

 6. פינגבאק: יום-יום האשה « האחות הגדולה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s